Amerikada Ucuz Araba Kiralama

Amerikada Ucuz Araba Kiralama

Amerika tatiliniz için uçak biletlerini aldınız, otel rezervasyonlarınızı yaptırdınız. Veee sıra geldi şehir içi ulaşıma. Tatil masrafları arasında önemli giderlerden biri de şehir içi ya da şehirler arası ulaşım masrafları. Bunu en ucuza indirmek için Amerikada araba kiralama en iyi yöntem. Eğer bir Avrupa tatili yapacak olsaydınız şehirler arası ulaşımı trenle ya da uçakla yapmanızı, şehir içinde ise günlük toplu taşıma kartı almanızı size önerebilirdim ama ülke Amerika olunca biraz durum değişiyor. Bu nedenle sizin için tecrübelerimize dayanan Amerikada ucuz araba kiralama yöntemlerini açıklıyoruz.

Tecrübelerinizi, düşüncelerinizi ve merak ettiklerinizi yorumlarda paylaşın lütfen. Bilgi paylaştıkça çoğalır 🙂Öncelikle Avrupa da hızlı trenlerle seyahat etmeyi sevenlere ve İnterrail ile çılgınca Avrupanın dört bir yanını dolaşanlara maalesef kötü haberim var. Amerikada raylı sistemler neredeyse yok diyebiliriz. Ülkenin doğusunda New York civarında biraz daha yaygın ama batı tarafında trenle ulaşım neredeyse hiç yok. Diğer ulaşım aracı otobüslerde ulaşımda konfor ve maliyet açısından çok tercih edilmese de belli durumlarda kullanılabilir.

Gelelim ülkede en yaygın ulaşım araç çeşitlerine. Uçak ve arabayla ulaşım Amerikanın en temel ulaşımı. Uçakla ulaşım 8 saate kadar ki yolculuklar için bazen çok avantajlı olmayabiliyor. Örneğin San Diego’dan San Francisco’ya uçak biletlerine baktığımızda ve minimum 2 kişilik hatta 4 kişilik bir aile olduğunuzu varsayarsak uçak çok ucuz bir ulaşım şekli olmuyor. İki şehir arası arabayla 8 saat sürüyor ve araba kiralama ve benzin fiyatları oldukça ucuz olduğu için arabayla gitmek çok daha avantajlı. Ama 8 saatten uzun yolculuklar için uçak tartışmasız en hızlı ve en uygun araç.Araba kiralamanın bir diğer avantajı ise New York gibi kalabalık trafik sorunu olan şehirleri saymazsak şehir içi ulaşımında da arabayla çok daha rahat gezebiliyorsunuz. Avrupadaki gibi toplu ve dar bir yerleşme yok burada şehirler oldukça geniş alanlara yayılmış şekilde, yollar 8 şeritli, park yerleri bol bol o yüzden araba kullanarak şehri gezmek çok daha avantajlı. Şehir içinde metro sistemi çoğu şehir de yok, halk otobüsleri ise neredeyse bomboş ve seyrek geçmekte. O yüzden Amerika’da eğer trafik sorunu olan bir şehre gitmiyorsanız ve yakın şehirler arası dolaşacaksanız mutlaka araba kiralayın.

Araba Kiralama Avantajları

Amerika’da araba kiralamanın en büyük artısı Türkiye’de binmesi hayal olan arabalara burada çok uygun fiyatlara kiralayıp binebiliyorsunuz ve benzin fiyatları ülkemize göre çok daha ucuz. Ucuz araba ve ucuz benzinden dolayı Amerikadaki evlerin önünde minimum 2 araba görebilirsiniz. Keyifli ve konforlu bir gezi yolculuğu için araba kiralayın.

Araba Kiralama Şartları

Amerika’da araba kiralamak için Türk ehliyetinizi gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Hiçbir sorun olmuyor. Araç kiralama yaşı yine çoğu yerde olduğu gibi 18.


Amerikada Ucuz Araba Kiralama

Amerikada araba kiralama fiyatları ortalama 35 – 60 dolar arasında değişmekte, Hawaii, New York gibi pahalı şehirlerde kiralama fiyatları biraz daha yüksek olabilir. Araba kiralamak için 2 seçeneğiniz var

  1. Eğer tatil zamanına çok bir süre var ve araba kiralama işini aradan çıkartmak istiyorum diyorsanız, Avis, Budget, Hertz gibi  yaygın araba kiralama sitelerinden aylar önce rezervasyonunuzu yaptırmanızı tavsiye ederim. Yoksa havaalanına vardıktan sonra yapacağınız kiralama sonucu normalde ödeyeceğiniz fiyatın kat ve kat fazlasını ödeyebilirsiniz.
  2. Gelelim benim favori seçeneğime. Priceline adlı siteden çok ucuza günlüğü 15-20 dolara yukarıda bahsedilen büyük araba kiralama şirketlerinden arabanızı kiralayabilirsiniz. Bu sitenin çalışma mantığını tam olarak bilmiyorum ama genel olarak memnun kaldığım güvenilir bir site. Burada ödemek istediğiniz fiyatı kendiniz belirliyorsunuz ve genellikle %40’lara varan oranlarda ucuza araba kiralayabiliyorsunuz. Site sizin adınıza Avis, Budget vs. gibi büyük firmalarla sizin adınıza pazarlık yapıp istediğiniz fiyata size araba kiralamaya çalışıyor. (Bu özelliğin ABD’dışında çalışmadığını tespit ettik. Bunu da proxy ayarlarınızı değiştirerek halledebilirsiniz. Google Chrome’un Browsec eklentisi bu işi görüyor.)

Diğer bir tavsiye eğer büyük bir araba kiralamak istiyorsanız ve küçük bir araba kiralamışsanız arabayı almaya gittiğinizde görevliye daha büyük sınıf bir model araba kiralamayla ilgili herhangi bir promosyonları olup olmadığını sormanız. Başıma gelen bir hadise olarak ekonomi sınıfı bir araba kiralamıştık. Günlük 20 dolar fazla vermemiz halinde Mustang kiralayabileceğimizi söylediler. Biz de tabi ki teklife balıklama atladık 🙂

Sonuç olarak fırsatları değerlendirin, Amerika’da arabasız olmaz. Hepinize iyi gezmeler…

Amerika’da araba kullanacaklar için hazırlamış olduğumuz ‘Amerika’da Trafik Kuralları ve Araba Kullanma Kılavuzu‘ mutlaka okuyun.

Sosyal Medyadan bizi takip etmeyi ve ‘Biz Kimiz?‘ sayfasından bültenimize abone olmayı unutmayın.

Amerikada Ucuz Araba Kiralama

Amerikada Ucuz Araba Kiralama

Amerikada Ucuz Araba Kiralama

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*