Dallas Gezi Rehberi

Dallas Gezilecek Yerler

Amerikalılar arasında ‘Big-D’ olarak bilinen Dallas şehri, geçmiş ve şimdiki zengin kültürü ile Amerikan efsanelerinin ortaya çıktığı Texas eyaletinin mitolojik bir şehridir. Kovboyları, ponpon kızları ve ‘Dallas’ dizisi ile Amerika’nın dünya çapındaki sembollüdür. Dallas ulaşım Fort-Worth havaalanı  ile gerçekleştirilebilir. Kendisi oldukça büyük ve yolcu trafiğinin en yoğun olduğu havaalanlarından biridir. Hem ABD içinde hem de uluslararası birçok uçuş imkanı sunar. Şehir genel olarak düz bir alana yerleşmiş ve iki kısımdan oluşmaktadır. Bu kısımlar ‘Dallas’ ve ‘ ‘Fort-Worth’ olarak bilinir. Birbirlerine çok yakın olan bu iki bölüm farklı şehirler olarak anılsa da birbirlerinin yakın kuzeni diyebiliriz. Dallas Gezi Rehberinde sizin için derlediğimiz ‘Dallas’da Görülmesi Gereken 10 Yer’i paylaşacağız.

‘Dallas’a yakın yerlere gidecekseniz. Houston’daki NASA Uzay İstasyonu gezimizi mutlaka okuyun.’

10.Dallas Arboretum & Botanical Gardens

Dallas Botanik Parkı farklı türden bir çok bitkiyi görebileceğiniz zengin bir yer. Şanslı olduğunuz taktirde, denk gelirseniz her yıl sonbahar aylarında gerçekleştirilen ‘Balkabağı Festivali’ne katılabilir aynı anda 75.000 balkabağından yapılan balkabağı köyünü ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi: http://www.dallasarboretum.org

Botanical_Gardens

9.Dallas World Aquarium

1992 yılında açılan ‘Dallas World Aquarium’ 1924 yılında inşa edilmiş tarihi bir binada bulunmaktadır. Genel olarak iki kısımda oluşan bu yerde üst katı yağmur ormanlarının ve değişik hayvanların bulunduğu küçük bir botanik bahçeyi andırırken, alt kısmı akvaryumlardan ve değişik deniz canlılarından oluşmaktadır.

Ayrıntılı bilgi: http://www.dwazoo.com

2

8.Bishop Arts District

Tarihi 1930’lu yıllara dayanan bu bölge içersininde 60’dan fazla restoran, bar, sanat galerisi bulunduran Dallas’ın en farklı bölgelerinden birisidir. Yılda 3-4 defa şarap tadımı festivalleri gerçekleştirilen bu yerde bir taraftan butik kafelerde kahvenizi yudumlarken diğer taraftan sanat galerilerini gezebileceğiniz mekanlar bulabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi: www.bishopartsdistrict.com

3

7.Perot Museum of Nature and Science

Beş katlı, 11 adet sergiden oluşan bu müze gerçekten vaktinizi alacak enfes bir yer. 3D teknolojisi ve uzayla ilgili günümüzün ilgilendiren bilgileri tecrübe ederken birazcık daha geriye gidip dinozor çağı ile ilgili sergileri ve dinozor iskeletlerini görebilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi: http://www.perotmuseum.org

4

6.Pioneer Plaza

Şehir merkezinde, betonların arasında bulunan bu park gezi arasında mola alabileceğiniz yeşil bir dinlenme merkezi. Gittiğinizde parkta bulunan boğa heykelleri ile fotoğraf çekinmeyi unutmayın. Biliyorsunuz Texas dendiği anda akla kovboyları ve meşhur boğaları gelir 🙂

5

 

5.Rodeo Şovları (FAVORİ)

Dallas Kovboyları ile ünlü bir şehirdir. Yolda atla gezen, kot pantolonlu, oduncu gömleği, yelek giymiş insanları görürseniz şaşırmayın. Bu kültür Dallas’ı Dallas yapan bel kemiklerden bir tanesi. Bu kadar yol tepip Dallas’a geldiyseniz, rodeo şov izlemeden gitmemenizi tavsiye ederim. Bununla ilgili bir çok site mevcut. Size tavsiyem geldikten sonra değil de gelmeden önce bu şovların internet sitelerinden biletinizi rezerve etmeniz. Çünkü bu biletler satışa çıktıktan sonra kısa sürede tükeniyor. Kalan biletler de ya kenar köşede kalmış koltuklar ya da yüksek ücretli VIP biletleri oluyor. Bununla ilgili ayrıntılı bilgi kısmında kendi kullandığımız siteyi paylaşacağım. Bizim gittiğim yerde Cuma ve Cumartesi akşamları bu şovları yapılıyordu.

Ayrıntılı bilgi: http://stockyardsrodeo.com

6

 

4.Reunion Tower (FAVORİ)

Dallas’ın şehirmerkezi (Downtown) da bulunan Reunion Tower şehrin manzarasını görebileceğiniz en güzel yerdir. Manzara dışında içinde güzel restoranların da olduğu bu kule 171 metre uzunlukta 1978 yılında inşa edilmiştir. Üç kattan oluşan bu kulenin en üst katı gözlem kısmı olarak geçmektedir. Akşamları 259 adet LED ışık ile aydınlatılan Reunion Tower akşamları da görülmeye değerdir. Eğer Dallas dizisini izlediyseniz bu kuleyi dizide de görebilirsiniz 🙂

Ayrıntılı bilgi: http://www.reuniontower.com

7

 

3.Fort-Worth Stockyard (FAVORİ)

Geldik Top-10 listemizin son üç yerine. Dallas’a geldiğinizde mutlaka ama mutlaka gezmeniz gereken yerlerden biri Fort-Worth Stockyard’dır. Dallas şehir merkezinin gezerken ‘yaa burasımıymış Texas’ diyebilirsiniz. Aradığınız yer Top-10’imizin 3.sırasında bulunuyor. Dallas’ın kuzen şehri olan Fort-Worth Dallas şehir merkezinden yarım saatlik uzaklıkta bulunuyor. Kovboy ruhunu bulabileceğiniz bu yerde atla gezen kovboy elbiseli insanları görebilir, güzel bir restoranda Texas steak yiyebilirsiniz. Tamamen ütopik bir yer. O yüzde şiddetle tavsiye ederiz.

Ayrıntılı bilgi: www.fortworthstockyards.org

2.The Sixth Floor Museum (FAVORİ)

Suikaste yaşamını yitiren 35.Amerikan Başkanı John F. Kennedy’nin suikasta uğradığı binadır kendisi. Müzede hayatını ve suikastını anlatan bir çok bilgi mevcuttur. Tarihle ilgiliyseniz mutlaka gitmelisiniz.

Ayrıntılı bilgi: www.jfk.org

8

1.Southfork Ranch (FAVORİ)

80’li ve 90’lı yıllarda yaşayan kitlenin bildiği o meşhur ‘Dallas’ dizisinin çekildiği çiftlik listemizde birinci sırada. Amerikan kültürü ile tanışmamızı sağlayan bu dizi Eğer dizinin eski bir takipçisiyseniz mutlaka gidin deriz. Zira çocukluk ve gençlikte seyrettiğiniz yerleri bir de kendi gözünüzle görmek insanı gerçekten mutlu ediyor.

Ayrıntılı bilgi: www.southforkranch.com

Dallas Gezi Rehberi

Tavsiyeler
Dallas’ta uzun süre kalıcaklar West End, Klyde Warren Park, Neiman Marcus Departmant Store, The George W. Bush Presidential Library and Museum, Morton H. Meyerson Symphony Center, Main Street District, Design District, Uptown ve Victory Park’ı da gezebilirler. Ama güzel bir planla maksimum iki-üç günde bu yerler gezilebilirsiniz. Şehir içinde ulaşım için araba kiralamanızı tavsiye ederiz. Çünkü klasik Amerikan şehirlerinde olduğu gibi şehirde toplu taşıma fazla gelişmiş değildir. Otel olarak Dallas, Fort-Worth arasında bir yer iki taraf için de ulaşımı kolaylaştıracaktır. Kalacağınız otelin ücretsiz otoparkı olmasına dikkat edin.

Herkese iyi gezmeler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*