Las Vegas Gezilecek Yerler

Las Vegas, resmi olarak, ‘City of Las Vegas’ ya da halk arasında ‘Vegas’ diye kısaltılan bu şehir Nevade eyaletinde bulunan Amerika’nın en popüler, haftasonu kaçamaklarının yapıldığı bir şehirdir. Genellikle biz bu şehri ‘The hangover’, ‘Ocean’s eleven’, ‘21’ gibi filmlerden tanımışızdır. Sizin için hazırladığımız ‘Las Vegas Gezilecek Yerler’ yazımızda gitmeniz gereken 15 yerden bahsedeceğiz.

Eğer yakınlarda gezebileceğiniz şehirlere de bakmak isterseniz;

Sacramento Gezi Rehberi 

Los Angeles Gezi Rehberi 

Winchester Mystery House Gezisi 

Solvang Gezi Rehberi

San Fransisco Gezi Rehberini yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Şehir kendisini ‘Dünya’nın Eğlence Başkenti’ olarak tanımlar. Söylenildiği gibi şehir gerçekten de çölün ortasında dümdüz bir arazi kurulmuş bir yerdir. Şehre kara yolu ile gittiğinizde şunu göreceksiniz: Şehre varmadan önce uzun bir yol kuş uçmaz kervan geçmez kaktüslerle dolu çöl bir araziden geçeceksiniz. Sonrasında uzaklardan ışıl ışıl parlayan bir şehir karşınıza çıkacak. Ama şunu söylemeliyim, Beklentilerinizi yüksek tutmayın. Las Vegas’ı diğer Amerikan şehirlerinden farklı tutan tek özellik geç saatlere kadar açık bulunan eğlence mekanlarının bulunması ve kumarhanelerin olmasıdır. ‘Hollywood efekt’ olarak bizim televizyonlarda gördüğümüz ‘Amerikalılar sürekli eğleniyor.’ algısı yanlış bir algıdır. San Fransisco gibi büyük şehirlerde bile akşam saat sekizden sonra hayat tamamen durur. Dışarıda açık bir market bile bulamazsınız. Dışarıda (bu vakit geçirdiğiniz barın önü dahil) içki içilmesi yasakken, Amerikalıların ‘SinCity’ dediği bu şehir dışarı da içki içilebilir olması (o da plastik bardaklarda teneke ve cam şişe yasak), saat sekizden sonra eğlenebilecekleri şehir olması şehre çok çılgın bir imaj vermiş kendi gözlerinde. Oysa İstanbul, İzmir, Ankara ve Eskişehir’in gibi şehirlerin haftanın yedi günü eğlence hayatını görseler Las Vegas yanında melek kalır. Bunlar hep iyi reklam yapamadığımızdan 🙂 Las Vegas’ın tek fazlası kumarhanelerinin olmasıdır.

Şehir ‘Strip’ adı verilen ana bir caddeden oluşur. Bu caddenin üzerinde şehrin en büyük otel-kumarhaneleri bulunmaktadır. Strip caddesinde şehrin ne kadar büyük olduğunu düşünürken, caddenin hemen arkası kendinizi küçük bir kasabayı hissedeceksiniz. Burada yaşayanlar da büyük ihtimalde otel çalışanları. Maksimim 2 katlı evler görürsünüz. Bu durum da bizim biraz hayal kırıklığı yarattı. Çünkü daha büyük bir şehir olarak bekliyorduk. Ama bu moralinizi bozmasın, sonuçta kendine has bir eğlence anlayışı olan bir şehir. Turistik ve tarihi olarak fazla bir zenginliği bulunmamaktadır. Bu nedenle Amerikalılar tam bir işlev insanları. Kurdukları bu yapay şehirde sadece eğlence ihtiyaçlarını karşılıyorlar.

strip-gunduz
Gündüzleri o kadar da heybetli durmuyor değil mi 🙂

Yaz aylarında gelirseniz gündüzleri havuz partilerine katılabilirsiniz. Doğa tutkunuysanız günübirlik Grand Canyon ya da Antelope Canyon’a gidebilirsiniz. Bir kaç tane ilgimi çeken müzesi var bunları yazının ilerisinde sizinle paylaşıcağım. Akşamları Strip caddesinde dolaşabilir otellerde gezebilirsiniz. Buradaki otel anlayışı biraz farklı. İnsanlar otelde kalma zorunluluğu olmaksızın istedikleri otellere girip çıkabiliyorlar. Burada oteller bir nevi AVM gibi insanlar çocuklarıyla birlikte gezebiliyor. Otellerin genellikle alt katları kumarhane üst katları ise misafirlerini ağırladıkları odalardan oluşuyor. Oteller birbirlerine içten bağlılar. Caddeye çıkmadan strip üzerindeki tüm otelleri bu ara geçişlerle gezebilirsiniz. Her otelin kendisine ait bir teması var. Bir otel mısır piramitlerinin bulunduğu mısır kültürü ile harmanlanmışken başka bir otelde kendinizi venekdikte hissedebilirsiniz. Her otelin kendisine ait bir eğlence klübü bulunmakta bu klüplere belli bir ücret(coverage) ile girilebilmekte. Otellere parketmek ücretsiz. Otelde kalıp kalmadığınızın bir önemi yok.

Şehirde bir çok gösteri ve konserler yapılmakta. Sokaklarda Kıbrıs’ta Sibel Can, Hande Yener’in bulunduğu gibi burada da Jennifer Lopez, Britney Spears gibi ünlülerin afişlerini sanki bir yerel şarkıcı posteriymiş gibi billboardlarda görebilirsiniz. Bizim gittiğimiz zaman yılbaşına denk geldiği için biraz tuzluydu gidemedik.

Otel fiyatları özel günlerde ve haftasonları pahalı oluyor lakin hafta içleri bir o kadar da ucuz. Hangover filmlerinde kuş bakışı şehir sahnelerinde gördüğünüz en kral otellerden MGM Hotel’in haftasonu gecelik ücreti 300 dolarken fiyat hafta içi 30-60 arası değişebiliyor. Tabi bu fiyat yaz ile kış arasında farklılık gösterebilir ve ilave vergiler de dahil değil. Amerika’da alışamadığım yegane konularda birisi de bu vergi meselesi. Satın alacağınız ürünün üzerindeki fiyatlar vergi hariç fiyatlardır. Bunların üzerine eyalet vergisini hesaplayın ki bu genellikle %10 civarı olur sonra süpriz yaşamayın.

Şehre havayolu ile gelenleri direk havaalanındaki slot makinaları karşılıyor.

las-vegas-havaalani

Vegas’ta en sık göreceğiniz manzaralardan biri de, sabahtan akşama kadar slot makinesinin başından ayrılmayan, habire kol çeken yaşlı ve şişman amcalar, tontiş teyzeler.

Slot makinaları kol çekiş bir centten başlıyor. Biz temsili olarak bir kaç kol çektik. Poker, blackjack filan diyorsanız oralarını bilemem. Casinolarda oyun oynayanlara alkollü veya alkolsüz içecekler şirketten. Ama genel yazısız kurallara göre garsona her servisi için 1-2 dolar bahşiş vermek gerekli.

Yeme içme Las Vegas’ta pahalı bir konu. Bu problemi ya sürekli McDonald’s, Subway pratik yerlerden karşılayabilir ya da ikinci bir seçenek olarak süpermarketlerden otel odanıza stok yapabilirsiniz.

Şehir içinde gideceğiniz yerler birbirinden fazla uzak değil bunun için Uber benim adıma en uygun seçenek. Tabi kendi isteğinize göre araba da kiralayabilirsiniz. Taksi ve monorail de ayrı bir seçenek. Bu konuyla ilgili kişisel ihtiyaçlarınıza göre planlamanızı yapın derim.

Totalde Las Vegas hayal kırıklığı yarattı desek de gezilecek bir sürü noktaları bulunmaktadır. Sıra geldi ‘Las Vegas’ta Görülmesi Gereken 15 Yer’e

Las Vegas Monorail

Las Vegas Gezi Rehberi nde 15. sırada monorail bulunmaktadır. Las Vegas’da binebileceğiniz bizde eşine sık rastlanmayan bir ulaşım aracı. Toplam yedi adet durağı bulunmakta. Bunlar Sahara, Hilton, Harrah’s/Imperial Palace, Flamingo/Caesar’s Palace, Bally’s & Paris Las Vegas ve MGM Grand.

vegas-monorail

Madame Tussaud’s

Madame Tussaud’s bileceğiniz üzere ünlülerin gerçeklerine çok yakın balmumu heykelinin bulunduğu bir müze. Daha önce gitmediyseniz gitmenizi tavsiye ederim. Heykellerle istediğiniz gibi fotoğraf çekinebilirsiniz. Heykelin bakış açısına göre çekinmeniz kendisini daha gerçekçi gösterecektir.

Gold & Silver Pawn Shop

Eğer History Channel izliyorsanız ve en sevdiğiniz program ‘Modern Rehinciler’ ise programın çekildiği dükkan Las Vegas’ta. Yılda yüzbinlerce insanın akınına uğrayan bu dükkanda şanslıysanız programdaki karakterleri görebilirsiniz. Çünkü onlar oranın gerçek sahipleri.

gold-silver-pawn

Luxor Hotel

Mısır temalı, otelin piramit şeklinde olduğu içinde değişik alışveriş merkezlerinin olduğu otel.

luxor

Excalibur Hotel

Kale temalı otel. Kendisi şehrin kalbine bulunmaktadır.

excalibur

The Mob Museum in Downtown Las Vegas

Amerikan suç tarihine adını yazdırmış azılı suçluların hikayelerinin anlatıldığı ve suçlulara ait objelerin bulunduğu müze. Bu suçlulardan en ünlüsü hiç süphesiz ki Al Capone. Al Capone suç işlemeye çocukken başladığını şu sözlerle açıklamıştır; ‘Çocukken her akşam yatmadan önce ve aklıma geldiği her an Tanrı’ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün Tanrı’nın çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrı’ya günahlarımı affetmesi için dua ettim.’ Al Capone’un dışında, Rudolph Giuliani, Lucky Luciano, J. Edgar Hoover gibi suçluların hikayelerini de dinleyebilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi: http://themobmuseum.org

mob-museum

Paris Hotel and the Eiffel Tower

Paris’in sevimli butik kafelerinin ve devhasa eifel kulesinin olduğu Paris temalı hotel.

eifel 

Caesar’s Palace and The Colosseum

Meşur Hangover filminde tombik Alan’ın üzerinde asılı kaldığı Ceaser yazısının olduğu otel. Otelin içerisini gezmeniz şiddetle tavsiye olunur. Zira çok güzel bir mimarisi var.

ceasers

Stratosphere

Stratosphere bizdeki Ata Kule’ye benzer bir kulenin bulunduğu, ayrıca otel kısmı olan bir bina. Dilediğiniz taktirde kuleye çıkıp Las Vegas’a kuş bakışı bakabilir, lüks restoranlarında yemek yiyebilirsiniz.

stratosphere

New York-New York Hotel

Newyork’a gitmedim diyorsanız fazla üzülmeyin. Özgürlük Heykeli, Newyork’u andıran mimarisiyle bu otel ihtiyaçlarınızı gerçeği kadar olmasa da karşılayacaktır. Adrenalin tutkunları otele ait olan rollercostera da binebilir. Şehrin kalbinde, Excalibur Hotel’in yanında, MGM’in de karşısındadır.

newyork

The Venetian

Venetian otel belki de aralarında en çok beğendiğimiz otellerden bir tanesi. Otelin içine girdiğiniz zaman kendinizi gerçekten venedikte hissedebilirsiz. Tavanın gökyüzü şeklinde boyanıp aydınlatılması biyolojik saatinizi bozabilir. Çünkü gerçekten gündüz olmuş gibi hissediyorsunuz.

venetian

MGM Grand Hotel and CSI

MGM Grand diğer otellerden farkı herhangi bir teması olmamasına rağmen şehrin en klas otellerinden biri olma özelliğine sahip olması. Şehrin en ünlü gece klübü ‘Hakkasan’ bu otelde bulunmaktadır. Laf arada Hakkasan ismi de bana hiç yabancı gelmiyor. Sanki Of’lu bir işadamının açtığı bir mekan ismi gibi 🙂 Neyse bizim olduğumuz zamanda David Copperfied’in ilizyon şovu vardı.

mgm

Fremont Street

Beyoğlu caddesini düşünün. Fremont Street onun Vegas hali. Yılbaşı kutlamalarının yegane mekanı. Strip’in biraz kuzeyinde kalan bir cadde. Üzerinde bir sürü casion ve alışveriş merkezi bulunmaktadır.

fremont

Bellagio

LasVegas’ın olmassa olmazlarından Bellagio otelin havuz şovunu izlemediyseniz kimseye Las Vegas’a gittim demeyin. Öğle 3’ten 8’e kadar yarım saatte, akşam sekizden 12’ye kadar 15’da bir bu şovu izleyebilirsiniz.

bellagio

Vegas Strip

Las Vegas Gezi Rehberi nde birinci sırada strip bulunmaktadır. Bütün anlattığımız oteller ve daha fazlası bu cadde üzerinde bulunmaktadır. Gündüzleri sessiz sakin olan bu cadde akşamları cıvıl cıvıl.

strip-caddesi

Siz de tecrübelerinizi ve merak ettiklerinizi aşağıda yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

Daha fazla bilgi için Sosyal Medyadan bizi takip etmeyi ve ‘Biz Kimiz?‘ sayfasından bültenimize abone olmayı unutmayın.

Hepinize iyi gezmeler.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*