Hawaii Gezi Rehberi 2

Hawaii gezi haiku stairs or stairway in oahu

Hawaii gezi rehberi devamı…

Hawaii Oahu’da yaptığımız aktivitelere bir önceki paylaştığım yazıdan ulaşabilirsiniz. Okumak için tık tık. Hawaii gezi rehberimizin devamı ve daha fazla aktivite için bu postu okumaya devam edin.

 Biz Yapamadık Ama Siz Yapın

Oahu’da 5 gün boyunca yaptığımız aktiviteleri bir önceki postta paylaştım. İsteyip de yapamadığımız aktiviteleri ise burada paylaşıyorum. Yeterli zamanınız varsa veya beğendiğiniz şeyler varsa bu aktiviteleri de mutlaka yapmanızı öneririz. Seneye tekrar gitmeyi düşündüğümüz için bizimde gelecek yılki Oahu’da yapılacak aktiviteler listemiz;

Pearl Harbor Limanı

Honolulu’nun batisinda bulunan bir derin deniz limani ve ABD donamasinin deniz ussu merkezi. Amerikalılar ve 2.Dünya Savaşına ilgi duyanlar, merak edenler için kuşkusuz en önemli gezilecek yerlerden birisi. Oldukça turistik bir yer.

USS_Arizona_Memorial

Byodo-In Temple

Hawaii Japonya başta olmak üzere asya ülkelerine oldukça yakın olduğu için ada da asya kültürlerine ait izler görmeniz mümkün. Bunlardan birisi de Byodo-In Temple. Byodo-In Temple Uji Japonyadaki tapınağın kopyası. Tapınak, Kailua’nın kuzeyinde bulunmakta ve yemyeşil dağların önünde muhteşem bir manzara sunmakta. Bu Budist tapınağını ziyaret ettiğinizde, Bon-Sho adı verilen ve çalındığında barış ve huzuru getirdiğine ilanılan devasa çanı çalabilirsiniz. Giriş ücreti 3$ civarında.

byodointemple

Hawaii Haiku Stairs

“Stairway to Heaven” yani Türkçesi “Cennete Giden Merdivenler” olarak bilinen  4000 basamak ve 2000ft yüksekliğinden oluşan bir merdiven yolu. Merdivenler, 2. Dünya Savaşı döneminde radyo yayını yapan antenin kolay tamir edilebilmesi için orada çalışan işçiler tarafından yapılmış. Bugün ise heyecan arayan macera severler tarafından kullanılan bir yola dönüşmüş. Güvenlik ve çok fazla turistin gelmesinden şikayetçi olan halk tarafından buraya giriş yasaklanmış ama tabiki güvenlik görevlilerin mesai saati bittikten sonra tırmanabilirsiniz. Bu aktiviteyi herkese öneremeyeceğim oldukça yüksek ve cesaret isteyen bir yol. Seneye bizde bir denemeyi düşünüyoruz. Denedikten sonra daha detaylı bilgi paylaşabilirim. Ama bu deneyimi yaşayan arkadaşlar varsa tecrübelerini paylaşırsa çok seviniriz.

haiku haiku2

haiku3

Dole Plantation

Dünyanın ananas ihtiyacının üçte birini Hawaii karşılamakta. Durum böyle olunca Hawaii’de ananasla ilgili turistlere yönelik bir etkinlik olmadan olmaz. Bol bol ananas yiyip bir yandan gezmek isterseniz sizi Dole Plantationa’a alalım. North Shore taraflarında dolaşırken burayı bir kaç kez görmüştük ama hep erteledik ve gezemedik. Gelecek yıl artık. Oldukça kalabalık gözüküyordu detaylı bilgileri sitesinden alabilirsiniz tık tık 

dole

Bishop Müzesi

Hawaii gezi rehberimizin en son yeri Hawaii’nin Doğal ve Kültürel Tarihi Eyalet müzesi. 1889 Yılında kurulan bu müze Hawaii’nin en büyük ve dünyanın Polinezya kültürüne ait en büyük koleksiyonuna ev sahipliği yapan müzesi. Müzelere ve Polinezya kültürüne ilgi duyuyorsanız mutlaka uğramanız gereken yerlerden birisi.

Bishop Museum Hawaii Hall

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*