GoPro 5 vs GoPro 4 Karşılaştırması

Gopro 5 Black ve Gopro 5 Session ve GoPro Karma Drone 19 Eylül tarihinde piyasaya sürüldü. Gopro almayı düşünüp de hangisini alacağına karar veremeyenler, Gopro 4’ü olup da acaba bir üst modele geçmeli miyim diyenler için ‘GoPro 5 vs GoPro 4 Karşılaştırması (Black modeli için) yaptık.

Çözünürlük

Çözünürlük ve görüntü kalitesi ile ilgili GoPro 5’in bir önceki modeline karşı herhangi bir üstünlüğü bulunmuyor. Aşağıdaki videoda bunun karşılaştırmasını görebilirsiniz.

Su Geçirmezlik

Gopro 5 ‘in Gopro 4’den bir üstün yanı cihazın ekstra koruyucu kılıfı olmaksızın, su geçirmez özelliği olması. Bunun faydaları ne olabilir dersek, su geçirmeyen koruma kılıfındaki GoPro 4 Black’in ses kalitesi gerçekten kullanılamaz derecede kötü. Onun için ayrıca arkası ve kenarları boşluklu olan diğer kılıfı takmanız gerekmekte. Ayrıca şarj ederken ya da hafıza kartını çıkarırken bu kılıfla sürekli mücadeleye girmeniz biraz sinir bozucu olabiliyor.

gopro 4gopro-5

Fotoğraf Kalitesi

İki model de 12 Megapiksel çözünürlüğü bulunuyor. Çok küçük bir gelişme oldu denilsede gördüğümüz kadarıyla fotoğraf kalitesinde herhangi bir değişiklik olmadı.

Dokunmatik Ekran

GoPro 5’in dokunmatik ekranı GoPro 4 Black’e karşı üstün olduğu alanlardan. Gopro 4 Silver’da dokunmatik ekran var derseniz 5’te bataryada iyileştirme yapıldığı için şarj problemi Silver’a oranla daha az. Silver modelindeki genel şikayet dokunmatik ekranı olması sebebiyle şarjının çabuk bitmesiydi. Yeni modelinde bu problem aşılmış gibi görünüyor.

gopro-5-dokunmatik-ekran

GPS

Bir başka gelişme ise yeni jenerasyon GoPro’larda GPS’in mevcut olması. Artık kamerasız bir telefon nasıl düşünülemezse, fotoğraf makinaları ve saat gibi cihazlarda da GPS olmazsa olmaz olmaya başlıyor.

Elektronik Görüntü Sabitleyici

Elektronik Görüntü Sabitleyici sayesinde çektiğiniz videonun daha akıcı (smooth) bir görüntüye sahip olması sağlayabilir, daha profesyonel çekimler yapabilirsiniz.

Sesli Komut

Yeni GoProlarda ingilizce komutlarla kamerayı kontrol edebilirsiniz.

Fiyat

GoPro 4 Black Piyasaya 710 dolaradan satışa sunulmuştu. Ama son bir yıl içinde Nikon, Garmin gibi büyük firmaların yanında SJCAM gibi firmaların ucuz fiyatlarda yakın kaliteli ürünler piyasaya sürmesinden kaynaklı baskı altında kalan GoPro yeni modelini 399 dolardan piyasaya sürdü. Bu da Gopro 4 fiyatlarında %50 oranlarında düşüşe neden oldu.

Sonuç

Hero 4 Black

Hero 5 Black
Video Çözünürlüğü

4K 30fps

4K 30fps

Su Geçirmezlik

Yok

Var

Fotoğraf Çözünürlüğü

12MP

12MP

Dokunmatik Ekran

Yok

Var

Ses Kalitesi

48 KHz wıth AAC

4 Speaker stereo

GPS

Yok

Var

Elektronik Görüntü Sabitleyici

Yok

Var

Sesli Komut

Yok

Var

Sonuç olarak yukarıda GoPro 5’in Gopro 4’ten tek farkı bir kaç ilave özellik ve kullanım kolaylıklarından ibaret gibi gözüküyor. Fiyatları da göz önünde bulundurursanız hangi modeli alacağınızın kararı size ait.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*