Drone Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Drone Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Amerika’da alabileceğiniz güzel teknolojik icatlardan biri de dronlar. Eğer bir drone almak istiyorsanız, nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız ve sahip olduğunuz bütçeyle en iyi drone’u almak istiyorsanız tam yerine geldiniz. ‘Drone Alırken Nelere Dikkat Edilmeli’ sayfamız tam size göre.

Başlamadan önce şu bilgiyi size verelim: piyasada drone diye adlandırdığımız araçların hepsi aslında çokrotorlu hava araçlarıdır. İnsanların onlara genellikle ‘drone’ demesinin sebebi ise söylemesinin kolay olması yüzündendir. Şu anda piyasadaki çoğu drone ‘quadcopter’ olarak geçer ve dört rotoru bulunur.

Ne Çeşit Bir Drone Arıyorsun?

Öncelikle dronu kullanma amacını belirlemelisiniz. Bu yazıda biz, dronları kullanım amacına göre video çekme, yarış ve oyuncak adı altında üç ana başlığa ayırdık. Bu yazıda video çekme amaçlı kullanılan dronları özellik, kalite, kullanım kolaylığı ve fiyatına göre inceledik (Eğer yarış ve oyuncak droneları hakkında bilgilendirilmek isterseniz bize facebook sayfamızdan mesaj atabilirsiniz.). Buradaki bilgiler bizim sübjektif olduğunu belirtmek isteriz. Bir dronu övmemiz diğerlerinin kötü olduğu anlamına gelmez. Dronu alacak kişi siz olduğunuz için her seçeneği değerlendirmelisiniz. Herkesin ihtiyaçları ve beklentileri farklı olabilir.

Kamera Drone’ları

Bu dronlar piyasadaki en yaygın dronlar arasındadır. Genellikle quadcopter, stabilizer kamerası olan video ya da fotoğraf çekmeye yararlar. Kameralı dronların askeri, arama-kurtarma, tarım, ticari fotoğrafçılık gibi bir çok farklı alanlarda kullanımı bulunmaktadır. Bir çok insana dronun güzel anları farklı bir perspektifte, tamamen yeni bir stilde kaydetmesi nedeniyle çekici gelir ve bu yüzden almak isterler. Aşağıda sizlere tavsiye edebileceğimiz bir kaç dronu sizin için inceledik.

#1 DJI PHANTOM 4

Klasmanları arasında en yenilikçi ve gelişmiş olan drone Dji Phantom 4. Drone dünyasının apple’ı diyebiliriz. Hızlı ve stabil. Piyasadaki canlı HD video aktarımı yapan en iyi drone. Kurulumu ve kullanımı çok kolay.

Temel özelliklerinden birisi de sahip olduğu 3D kamerası ile çevresinin haritasını çıkarabilmesi. Bu sayede cevresindeki engellere çarpmayı engelleyen bir algoritmaya sahip. Engel kaçınması özelliği Phantom 4’ü diğer dronelardan ayıran tek özellik değil. Dizaynıyla da diğer dronlar arasından sıyrılabiliyor. Dizayn edilen her parçası işlevsel ve zarif.

DJI son yıllarda müşteri destek hatları takımları kurdu. Bu takımlar dronunuzun başına gelen herhangi bir kazada size yardımcı olmakladırlar. Drone kendi hatanızdan bile kaynaklı düşse ücretsiz bir şekilde tamir ediyorlar. Bu hizmet Türkiye için geçerli mi onu bilemiyorum.

Phantom 4’ü ikinci favori drone yapan nedenler aşağıda sıralanmıştır:

 • 4K Video, 12 Megapiksel Fotoğraf
 • 6 km’ye kadar mobil cihazınıza eş zamanlı görüntü aktarımı
 • Güçlü telefon uygulaması
 • Uzun batarya ömrü (22-28 dk)
 • Gelişmiş 3D haritalama özelliğiyle stabil uçuş
 • Engellerden kaçınma özelliği
 • Aktif takiğ yeteneği
 • Kullanımı öğrenmek için ücretsiz simulatör programı

Phantom 4’ün çıkış fiyatı $1399 olarak belirlenmiştir. Ama piyasada ikinci el $1000’a bulunabilir. Türkiye’de 4500-5000TL’ye bulabilirsiniz.

#2 DJI MAVIC PRO

Dji Mavic Pro bizim 1 numaralı favorimiz. Uzun uzun anlatmak istemiyorum. Phantom 4’ün sahip olduğu çoğu özelliğe sahip ve üstüne üstlük katlanıp çantaya sığabilecek boyutta. Şu anda piyasaya yeni sürüldü. Çıkış fiyatı $999 olarak belirlendi. Dji Phantom 4’e göre görüntü kalitesi biraz daha düşük. Eğer bu işi hobi olarak yapmayı düşünüyorsanız sizin için harika bir tercih deriz.

 #3 DJI PHANTOM 3 SERİLERİ

Eğer yukarıda belirttiğimiz drone fiyatları size pahalı geldiyse Phantom’un bir eski modeline de bakabilirsiniz. Phantom 3 serileri 3 çeşit olup fiyat aralığı $450-1000 arasında değişmektedir. Phantom 4’ten eksik yanları bazı modelleri için 4K özelliğinin bulunmaması, aktif takip modunun ve engellerden kaçınma özelliğinin olmaması.

Totalde DJI drone piyasının en iyi markalarından birisi. Dji dronlarının karşılaştırmalı listesi için bu linki tıklayabilirsiniz.

DJI Dronları Karşılaştırma

#4 YUNEEC TYPHOON H

DJI’a kıyasla tanınmayan bir şirket olan Yuneec buna rağmen piyasada iddiasını devam ettiriyor. DJI Phantom 4’ün en büyük rakibi olan Yuneec Typhoon H altı rotara sahip. Phantom 4’le benzerlikleri: ikisi de 20 dk havada kalış süresine, engellerden kaçınma özelliğine  ve aynı fiyat aralıklarında benzer kalite görüntüsüne sahip. DJI Phantom 4’ten üstün tarafı 6 rotarlı olduğu için videolar çok akıcı. En farklı özelliği ise havada bir rotoru bozulmasına rağmen uçmaya devam edebilmesi.

Yuneec Typhoon H’nin negatif yanı kullanıcı dostu olmaması. Kumanda kontrolü biraz karışık. Bu da DJI Phantom 4’ün kendisinden fazla tercih edilmesine neden oluyor. Ayrıca Full Engelden Kaçınma özelliği için ektradan bir $400 daha ödemeniz gerekebilcek. Bu da maliyeti gittikçe arttırıyor.

Biraz profesyonellere hitap eden bu dronun çıkış fiyatı $1199.

#4 PARROT BEBOP 2

The Parrot Bebop 2’yi android cihazınızla kontrol edebilirsiniz. The Parrot Bebop 2 iyi bir drone olarak nitelendirilebilir. Yalnız bir kaç problemi bulunmakta. Öncelikle anlık görüntü aktarımında problem olmakta, gecikmeler veya donmalar yaşanabilmektedir. 4K video çekmiyor.

İkinci problem ise fiyatı. Baz fiyatı $549.99. Fiyat olarak iyi bir fiyat. Yalnız kontrol etmek için akıllı telefonunuzu kullanmanız gerekiyor. Bu da drone üzerindeki kontrolünüzün iyi olmaması anlamına gelir. Eğer kontrol kumandası almak isterseniz de SkyController’ın fiyatı $400. Bu da toplam fiyatı $899 yapar. Gerçi son kampanyalarla yaklaşık $550-700 dolara ikisini birden alabiliyorsunuz. Ama Phantom 3 ile karşılaştırınca Phantom 3 daha ağır basmaktadır.

Türkiye’de drone satan fazla kişi olmadığı için arz az ve talep arza göre yüksek. O yüzden drone fiyatları genellikle Amerika’nın 1.5 katı oluyor. Bu sebeple Amerika Seyahatinizde drone almayı gözden geçirebilirsiniz.

Sonuç olarak dronların kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşmakta ve fiyatları da buna bağlı olarak gittikçe düşmektedir. Belki bundan bir 5-10 sene sonra her evde fotoğraf makinası gibi bir drone olabilir 🙂

 

 

2 yorum

 1. Merhabalar,
  Ben dronları çok seviyorum ve önümüzdeki sene içinde bir “dji phantom 4 pro” almayı planlıyorum.Ancak bunu şimdi için düşünürsek şu anda lt dolar karşısında 3,67 seviyelerinde.
  Şu anda Türkiye’de 7900TL ama Amerika’da 1499(5396tl) dolar sizce bunu Türkiye den mi almak daha mantıklı yoksa Amerika’dan almak mı?
  Ve Amerika’dan aldırdım diyelim ülkeyeye girişinde bir sıkıntı çıkar mı?
  Sorularımı cevaplarsanız sevinirim.
  Teşekkürler.

  • Öncelikle drone almak dışında gezmek, ya da. alışveriş yapmak gibi bir arzunuz varsa tabi ki ABD’den almanız daha avantajlı, Türkiye’de yapabileceğiniz bir alışverişi hem ABD’de yapmış hem de gezmiş olursunuz. Duyduklarımıza göre Türkiye’ye drone getirenlerden gümrük’te herhangi bir problem yaşayanı duymadık. Ama kayıt ile ilgili yasal mevzuatlara tam hakim değiliz. Ama Türkiye’de belli bir ağırlık ya da büyüklükteki drone’ların kayıt ettirilmesi gerektiğini duymuştuk. Konuyla ilgili ayrıntılı araştırma yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*