Amerika’dan Iphone 7 Almak İsteyenlere Tavsiye

Arkadaşlar, Amerika’dan Iphone 7 Almak İsteyenlere Tavsiye ile ilgili bu yazımızda Amerika’dan iphone 7 almanın püf noktalarından bahsedeceğiz. Şu anda malumunuz 16 Eylül 2016 itibari ile Amerika ve belli başlı ülkelerde İphone 7 ve İphone 7 plus satışa çıkmış bulunmaktadır. Iphone 7’nin Türkiye’de çıkış tarihi 14 Ekim 2016. Iphone 7 satış fiyatları ise; (Güncelleme tarihi: 3 Ağustos 2017, Dolar:3.54)

iPhone 7 32GB – 3.799,00 TL

iPhone 7 128GB – 4.299,00 TL

iPhone 7 256GB- 4.799,00 TL

iPhone 7 plus – 4.499,00 TL

iPhone 7 plus – 4.949,00 TL

iPhone 7 plus – 5.499,00 TL

Amerika’da Telefon Hattı Alacaklar için Hazırladığımız Rehberimizi Tıklayın

Yüksek fiyatlar nedeniyle bazı arkadaşlarımız tanıdıkları ya da kendileri vasıtasıyla yurtdışından i phone getirmek ısteyebilir. Ya da sahibinden.com vb. gibi alışveriş sitelerinde başka satıcılardan sözde pasaporta kayıtlı ucuza iphone 7 almak isteyebilir. Ama Amerika’dan iphone 7 almak isteyenlere tavsiye:

Amerika’dan Aldığınız Iphone 7’nin Modeline Dikkat Edin.

Kullanıcı tarafından Iphone 7 ve Iphone 7 plus olarak iki modelin varlığı bilinse de, aslında üretici tabanında bir sürü farklı modeller mevcut. Bu modellerden bazıları da Türkiye’de çalışmayabilir. Bunun temel nedenlerinden birisi de Türkiye’nin kullanmış olduğu frekans aralıklarını desteklememesi. Amerika’da CDMA teknolojisi kullanılırken Türkiye’de bunun biraz daha eski versiyonu olan GSM teknolojisinin kullanılmaktadır. GSM’i destekleyen modeller ‘Sim-free’ ya da ‘unlocked’ adı altında satışa sunuyor.

Iphone 7 ‘nin uyumluluk gösterdiği ülkelerin listesi aşağıdaki linkte belirtilmiştir.

A1660 (GSM),  A1660 (CDMA), A1661 (GSM), A1661 (CDMA), A1778, A1784, A1779 (CDMA), A1785 (CDMA) gibi farklı modeller mevcut ama hiç birisi için Türkiye’de kullanılabilir ifadesi yok. Şu anda ABD’de unlocked Iphone Türkiye ile birlikte 14 Ekim’de satışa çıktı. O yüzden Amerika’daki bir Apple Store’dan Iphone alırken unlocked olmasına, cihazın GSM uyumlu olmasına dikkat edin. Ve mutlaka Türkiye’de çalışıp çalışmayacağını sorun. Apple’ın her ülkeye sattığı Iphone modeli farklıdır. Bunun nedeni ise o ülkenin yasalarına uygun telefonlar üretmesi. Örneğin Birleşik Arap Emirliklerinde aldığınız telefonda FaceTime bulunmaz. Çünkü FaceTime BAE’de yasaktır. Bu ve bunun benzeri farklılıkları araştırmanızı öneririz.

‘Amerikadan Ne Alınır Ne Alınmaz’ Rehberimiz İçin Tıklayın.

Amerika’dan Ucuz Iphone 7 Almanın Sırları

Eğer Amerika’dan ucuza sıfır Iphone 7 almak istiyorsanız buna cevabımız maalesef hayır olacaktır. Çünkü Apple yeni modellerini sürmeden mevcut son modelinin fiyatında herhangi bir indirime gitmiyor. Bu da eğer ucuza Iphone 7 almak istiyorsanız Iphone 7s’i (ya da rivayetlere göre seneye I phone 8’in çıkması gündemde) beklemeniz olacak. O saatten sonrada Iphone 7 almanın bir değeri kalmıyor tabi ki 🙂 Ama eğer hazirana kadar beklerseniz ya da haziranda alacaklar için Apple kampanyalar yapabiliyor. Orijinal fiyatına aldığınız iphone’nun yanında size 200-300 dolar değerinde wireless Beats headset hediye edilebiliyorlar. Bunun sebebi ise Eylül ayında çıkacak yeni model öncesi stokları eritmek. Ama stokları eritmek için fiyat indirimine gidilmiyor. Bu da Iphone’nun prestijini düşürmemek için yapılan bir pazarlama stratejisi olabilir. Diğer taraftan ikinci el benim işimi görür diyorsanız, Apple Store ya da büyük teknoloji mağazalarında Refurbished (Yani arızalandığı için iade edilen teknolojik ürünlerin tamir edildikten sonra tekrar satılması olayı.) ya da Returned (Müşterinin beğenmemesinden sonra iade ettiği paketi açılmış ürünün geri satılması) ürünler alabilirsiniz. Bu da size yaklaşık 50-100 dolar daha ucuza almanıza neden olabilir. Ona ilave olarak İkinci el Iphone’ların satıldığı amazon.com ya da şu anda Amerika’da popülerleşmeye başlayan gazelle.com‘dan ikinci el alabilirsiniz. Bu siteler güvenilir sitelerdir. Gittiğiniz otel ile görüşüp posta alıp almadıklarını öğrendikten sonra bu otel adresine ürünü göndertebilirsiniz.

‘Amerika Ucuz Alışveriş Rehberi’ İçin Tıklayın.

Iphone 7’nin Ucuz Olduğu Ülkeler ve Karşılaştırma

Amerika dışından iphone alacaklar için de ülke bazında fiyatlar aşağıda belirtilmiştir.

Kaynak için tıklayınız.

Amerika’dan Iphone 7 Almak İsteyenlere Tavsiye

Iphone alacaklar için araştımanızı iyi yapın deriz. Zira bu sitede sunduğumuz bilgiler kısıtlı olabilir. Türkiye’den sahibinden.com gibi sitelerden alıcaklar için telefonun bir Türk hattıyla çalıştığını kesin olarak kontrol edin. İlave olarak Pasaport kayıtlı olduğunu teyit ettirin. Yurtdışından gelen bir telefonun 120 gün kullanım süresi mevcuttur. Bu süre içinde kayıt ettirilmezse kilitlenir. Telefonu size satılırken pasaport kayıdı olduğu söylenebilir ve normal çalışıyor olarak görülebilir. Ama satın aldıktan bir süre sonra telefon kapandığında zor duruma düşebilirsiniz. Bu tarz durumlarla karşı karşıya kalmak istemiyorsanız aldığınız telefonun kayıtlı olduğundan emin olun ya da son bir ay içinde yurtdışına çıkmış bir pasaportu hazır bulundurun.

20 yorum

 1. Merhaba amerikadan iphone getirteceğim, ancak bazıları sitesinden randevu almam gerektiğini ayrıca ücretin yanısıra eyalet vergisi ödemek gerektiğini söylediler? Doğruluğu var mı?

  • Eyalet vergisi konusu tamamen doğru. Yalnızca telefon için değil alacağınız herşey için (Buna araba bile dahil) eyaletlerin kendisine has vergi oranında vergilendirilirsiniz. Bu vergi şu an için Kaliforniya’da %7.5. Eyaletten eyalete değişir. Bazı eyaletlerde vergi yoktur. Örnek vermek gerekirse Alaska. Alaska soğuk olduğu ve yaşamak için Amerikalılar tarafından tercih edilmediğinden vergi sıfır. Randevu meselesine gelirse eğer telefon Apple Store’da var ise direk gidip alabilirsiniz. Ama şu anda özellikle Iphone 7 plus modeline yoğun bir talep olduğu için bulunamayabiliyor. Gelir gelmez ise internetten insanlar direk ayırtıp gidip mağazadan kendileri alıyor. O yüzden gitmeden önce hangi mağazalarda olup olmadığına bu linkten bakabilirsiniz. http://www.istocknow.com/live/. Sonrasında alacağınız modeli resmi sitesinden parasını ödeyip alır, sonra mağazadan elden alabilirsiniz. Tabi kredi kartı ile alacağınız için dolar kuru bankanız tarafından sizin aleyhinize hesaplanabilir. O yüzden ya siteden yüksek kurla ayırtıp gider alırsınız, ya da riskinizi alır direk mağazaya gider, siz gidene kadar internetten sipariş verilmemesi için dua edersiniz 🙂

 2. Merhaba Amerika’dan 7 plus 32 gb A1161 model cihaz aldım sözde Türkiye’de garanti kapsamı yokmuş
  Garantisi Yok yani cevap verirmisiniz Türkiye’de kullansam Bi sıkıntı çıkarmı garantisi kapsamıtürkiyede geçerlimidir?

  • Teknik olarak mümkün. Ama orada çalışanlar genellikle bunu bilmiyor. Amerikalılar düz mantık insanlardır. Parayı ver çokomeli al gibi. Şimdi siz onlara ‘Ben Tax refund’ alışık olduğunun dışında bir şey istediğiniz için devreleri yanabilir ve size öyle bir şey yok diyebilir. 🙂 Sıkıntılı bir durum. Biz uğraşmadık. Zaten resident olduğumuz için vergi ödememiz gerekiyordu. 6 aydan kısa süreli kalacaklar için geçerli. Ama sizin için konuyu araştıracağız. Yorumunuz için teşekkürler.

 3. selamlar şimdi biz work and traveldayız ve iphone un yeni serisi 19 eylül gibi satışa çıkıcağa benziyor biz 26 sı gibi almaya çalışsak stoklar bitmiş mi olur alabilir miyiz bir bilginiz var mı bu konuda birde maksimum kaç tane telefon getirebiliyoruz yurt dışından

  • Geçen sene Iphone 7 Eylül’de tanıtıldı. Piyasaya çıkması da 16 Eylül’ü buldu. Bu sene de 12 Eylül’de tanıtılacak. Bu da sizin söylediğiniz gibi 19 Eylül’de satışa sunulması demek. Umudunuzu kırmak istemem ama 26 Eylül’de almanız biraz zor gibi. Çünkü ilk çıkan modeller bu zamana kadar ‘locked’ oldu. Yani AT&T, Verizon vs. gibi telekominasyon firmalarının sadece kendi sim kartlarını çıkaracak modeller ilk olarak piyasaya sürülüyor.’Unlocked’ ya da ‘Sim-free’ versiyonlar yaklaşık bir ay sonra piyasaya sürülüyor. Ama geçen sene ful ücretini ödeyip locked alıp, firmayla görüştükten sonra unlocked’a çevirten arkadaşlarımız da oldu. Bunu geçen sene sanırım Verizon yapıyordu. Konuyla ilgili Apple Store ya da telekominasyon şirketlerinin mağazalarındaki çalışanlarla görüşüp bilgi almanızı tavsiye ederiz.

   İkinci olarak genellikle ilk bir, iki ay mağazalarda bulmanız imkansıza yakın bir şey. Ya ön-sipariş vermeniz lazım ya da çıkacağı günün akşamında çadır kurmanız falan gerekiyor. İnsanlar yokluktaki ekmek kuyruğu gibi geceden sıraya giriyorlar. Başta da dediğimiz gibi sıraya girseniz de ön sipariş verseniz de alacağınız telefon büyük ihtimalle ‘locked’ versiyon olacak. O yüzden paranızı riske atmadan önce mağaza yetkilileriyle görüşün. Her sene sahibinden.com, bilmeden ‘locked’ versiyon alıp da başkalarına itelemeye çalışan bir sürü insanın ilanıyla doluyor. Onlardan biri olmayın.

   Yeni model piyasaya sürüldüğünde bununla ilgili bir post hazırlamayı düşünüyoruz. Sayfamızı takip edin.

  • Fiyatlar ülke genelinde her Apple Store’da aynı. Verginin de en düşük olduğu eyalet Alaska: %0. Ama oraya gitmek için harcayacağınız parayla verginin en yüksek olduğu eyaletten iphone alabilirsiniz. Şu link üzerinden eyalet vergilerini görebilirsiniz. Size en uygun eyalete kendiniz karar verin.

  • Aynı soruyu Iphone 8 mi Iphone 7 mi diye sorsanız kesinlikle Iphone 7 derdim. Çünkü aralarında kozmetik fark dışında neredeyse hiç bir fark yok. Ama sizin sorduğunuz soruyla alakalı ben olsam Iphone 7’yi tercih ederdim. Şu anda da Iphone 8’in çıkmasıyla birlikte Iphone 7’nin fiyatı düştü. Ama sonuçta kişisel tercihtir.

 4. Selamlar
  Şuan arkadaşım work and travelda ve ondan iphone istedim. ailesinden başka birinede almış ve pasaporta sınırlı kayıt olduğu için alamam dedi. Sorum şu ki; Arkadaşım telefonu alsa gümrükte kayıt ettirmeden geçirebilir mi ? geçirse bile ben başka birinin pasaportuyla kayıt ettirebilir miyim ?

  • Gümrükte kontroller random yani rastgele. Yolcular arasından rastgele seçip kontrol ediyorlar. Eğer arkadaşınız rastgele seçilirse telefon için fatura bedelinin %20’sini gümrükte ödemesi gerekir. Geçtikten sonra da kaydettireceğiniz pasaport son iki yıl içerisinde herhangi bir telefon kaydettirilmemiş ve son bir ay içerisinde yurtdışına çıkmış olması gerekir.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*